یکی از بحث‌های نوین عصر حاضر که پیچیده‌ترین و حساس‌ترین وهله در طول تاریخ غیبت کبری است، موضوع دفاع از حرم اهل بیت علیهم السلام است. با ایجاد و تحرّک وحشیانه گروه‌های تروریستی ذیل پرچم و عنوان اسلام، همه اهل بصیرت فهمیدند که این موضوع در واقع ترفند جدید استکبار (با سردمداری دولت خبیث و جنایت‌کار آمریکا) برای از بین بردن اسلام است. منتهی این بار با اسم و پرچم اسلام می‌خواهد مراکز حسّاس عقیدتی جهان اسلام به خصوص تشیّع را از بین ببرد و از نفوذ و پیشروی فزاینده صدای اسلام و تشیّع جلوگیری کند.
با تداوم حملات وحشیانه تروریست‌های تکفیری و هدف گیری تخریب و از بین بردن اماکن مقدّس اسلامی به خصوص اماکن زیارتی شیعه، بسیاری از شیعیان از تمامی کشورهای شیعه‌نشین به خصوص جوانان برای حضور در جبهه‌های نبرد نظامی و دفاع از حرم و حریم اهل بیت علیهم السلام اعلام آمادگی کردند. سیاست‌های نظام اسلامی و مصالح دنیای اسلام که توسّط ولیّ فقیه زمان حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای علام می‌ شود ایجاب می‌کند که در شرایط فعلی از نبرد نظامی همه‌جانبه با امثال گروه‌های تکفیری خودداری شود.
امّا سؤالی که مطرح می‌شود این است که با منتفی بودن جنگ نظامی آیا وظیفه ما در دفاع از حرم و حریم اهل بیت نیز منتفی خواهد بود؟ به عبارت دیگر آیا راه‌های دیگری نیز برای دفاع از اهل بیت و ارزش‌های اسلام ناب وجود دارد؟
در این نوشتار به بررسی سطوح مختلف دفاع از حرم وحریم اهل بیت می‌پردازیم.

سه نوع دفاع 
امام علی علیه السلام می‌فرمایند:«مَنْ أَحَبَّنَا بِقَلْبِهِ وَ أَعَانَنَا بِلِسَانِهِ وَ قَاتَلَ مَعَنَا أَعْدَاءَنَا بِیَدِهِ فَهُوَ مَعَنَا فِی الْجَنَّةِ فِی دَرَجَتِنَا وَ مَنْ أَحَبَّنَا بِقَلْبِهِ وَ أَعَانَنَا بِلِسَانِهِ وَ لَمْ یُقَاتِلْ مَعَنَا أَعْدَاءَنَا فَهُوَ أَسْفَلُ مِنْ ذَلِكَ بِدَرَجَتَیْنِ وَ مَنْ أَحَبَّنَا بِقَلْبِهِ وَ لَمْ یُعِنَّا بِلِسَانِهِ وَ لَا بِیَدِهِ فَهُوَ فِی الْجَنَّةِ [1] هر کس با قلبش ما را دوست بدارد و با زبانش به ما کمک کند و با  دستش با دشمنان ما بجنگد پس او همراه ما و در درجه ما در بهشت است و هر کس ما را با قلبش دوست بدارد و با زبانش ما را یاری کند ولی با دستش با دشمنان ما نجنگد پس او با دو درجه تنزّل [نسبت به گروه قبلی)در بهشت خواهد بود و هر کس فقط با قلبش ما را دوست بدارد ولی با زبانش و دستش ما را یاری نکند در درجه‌های پایین‌تر بهشت خواهد بود».
با عنایت به این روایت بسیار ارزش‌مند اینک به تحلیل سطوح مختلف دفاع از اهل بیت می‌پردازیم.

دفاع از محبّت اهل بیت(دفاع قلبی)
گوهر و مروارید محبّت به انسان‌های کامل آن‌گاه نمایان‌تر می‌شود که بدانیم روح انسانی به عنوان ممتازترین جنبه وجودی انسان است زیرا خداوند در این باره می‌فرماید:« فَإِذا سَوَّیْتُهُ وَ نَفَخْتُ فیهِ مِنْ رُوحی‏ فَقَعُوا لَهُ ساجِدین‏ [حجر/29] هنگامى كه كار آن را به پایان رساندم، و در او از روح خود (یك روح شایسته و بزرگ) دمیدم، همگى براى او سجده كنید!». از طرفی اگر انسان نسبت به انسان‌های کامل یعنی اهل بیت عصمت و طهارت محبّت داشته باشد و در دل خود آن‌ها را دوست داشته باشد به این معناست که احتمال هدایت آن‌ها به مسیر حق بسیار زیاد است. به همین سبب آماده‌ترین قسمت وجودی هر انسان برای کسب معارف و هدایت همین روح و قلب اوست و این روح انسان است که اعضاء و جوارح انسان را به حرکت در می‌آورد.
برای کشف چگونگی دفاع از محبّت اهل بیت علیهم السلام گفتنی‌های فراوانی است که باید در مقاله‌ای جدا مورد بررسی قرار گیرد امّا به یک روایت در این باره اشاره می‌کنیم. امام رضا علیه السلام می‌فرمایند:« رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً أَحْیَا أَمْرَنَا فَقُلْتُ لَهُ وَ كَیْفَ یُحْیِی أَمْرَكُمْ قَالَ یَتَعَلَّمُ عُلُومَنَا وَ یُعَلِّمُهَا النَّاسَ فَإِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ كَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا [2] خدا رحمت كند بنده را كه زنده بدارد امر ما را! عرض كردم: چگونه زنده بدارد امر شما را؟ فرمود: "بیاموزد علوم ما را و بمردم تعلیم كند چه مردم اگر محاسن و تدارك كلام ما را بدانند ما را پیروى كنند"».
راز و رمز ارزش محبّت در اطاعت و تبعیّت نهفته است. قرآن کریم در این باره می‌فرماید:« قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونی‏ یُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَ یَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحیم‏ [آل‌عمران/31]بگو: "اگر خدا را دوست مى‏‌دارید، از من پیروى كنید! تا خدا (نیز) شما را دوست بدارد و گناهانتان را ببخشد و خدا آمرزنده مهربان است"». هر چه محبّت عمیق‌تر و راسخ‌تر شود آثار خود را در عمل نشان می‌دهد. از اولین اعمالی که ناخودآگاه انعکاس محبّت قلبی افراد است سخن گفتن شخص است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.
اگر امروز دشمنان سعی دارند چهره غیرمنطقی و خون‌خوار از شیعه به نمایش بگذارند وظیفه یک شیعه برای دفاع از اسلام و حریم اهل بیت این است که با ترویج حقایق اسلام ناب و شخصیّت اهل بیت علیهم السلام به دفاع از مقام و حریم خاندان پاک ولایت بپردازد. این هدف از راه‌هایی هم‌چون تبلیغات در فضای حقیقی و مجازی و... قابل تحقق است.

دفاع زبانی
زبان و سخن به عنوان یکی از مفیدترین و باارزش‌ترین نعمت‌های الهی در بسیاری از اوقات از شمشیر برّنده‌تر و کارسازتر است. روایتی از امام علی علیه السلام ذکر شد نیز اشاره به این مطلب دارد که زبان و سخن گفتن در دفاع از اهل بیت در بسیاری از موارد کارسازتر از جنگ است. به این معنی که چه بسیار جنگ‌هایی بر علیه شیعه که می‌تواند با منطقی روشن و نرم به صلح و تسلیم طرف مقابل منتهی شود و ای بسا باعث نفوذ اسلام در طرف مقابل می‌شود. در روایت دیگری نیز امام علی علیه السلام می‌فرمایند:« حَدُّ اللِّسانِ أمضى مِن حَدِّ السِّنانِ [3] تیزى زبان، برنده تر از تیزى سرنیزه است».
یک مدافع حرم کسی است که با مسلّح شدن به منطق محکم و قویّ اهل بیت بتواند ضمن روشن کردن حق، دشمنی‌های با این خاندان کَرَم را به دوستی و ولایت‌پذیری تبدیل کند. به راستی آیا ارزش این کار کم‌تر از جهاد در میدان نبرد نظامی است؟
در داستان عاشورا نیز افرادی از یاران امام حسین علیه السلام قبل از شروع نبرد نظامی بارها با حضور در مقابل لشکر دشمن به نصیحت و گفتگو با آن‌ها پرداختند تا شاید بسیاری از آن‌ها دست از ستیز بردارند.
نتیجه بحث این است که؛ امروز در دفاع از حرم‌های مقدّس خاندان پاک رسول اکرم (صلوات الله علیه) آن‌چه بیشتر از نبرد نظامی مورد نیاز است بحث جنگ و دفاع فکری، تبلیغاتی و عقیدتی از اهل بیت است. سربازان امروز امام حسین علیه السلام در هر قسمت از جهان وظیفه خاص خود را دارند گرچه هدف نهایی مشترک است و آن مهیّا شدن برای خدمت در رکاب حضرت ولیّ عصر ارواحنا فداه است.ادامه مطلب
تاریخ : سه شنبه 27 مهر 1395 | 11:19 ق.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات

پدر آیت الله سید محمدتقی مدرسی نقل می کند:

عصر عاشورای سال ۶۱ هجری ، شیطانک ها دیدند که ابلیس سرکرده ی آنان، به سر و صورت می زند و می گرید.

گفتند: امروز که تو باید خوشحال باشی از چه رو پریشانی و گریان؟

گفت: اشتباه بزرگی کردم که این جماعت را واداشتم که حسین را بکشند.

گفتند:چطور؟ مگر تو نمی خواستی این جمع به ظاهر مسلمان ، راهی جهنم شوند؟ و مگر نشدند؟


گفت:چرا چنین شد ولی از این نکته غفلت کرده بودم که با این کار ، باب رحمت الهی به روی مردم باز می شود هرکس به نحوی خود را در دستگاه امام حسین علیه السلام جای می دهد و از شفاعت او بهره مند می گردد...

اللهم عجل لولیک الفرجتاریخ : یکشنبه 18 مهر 1395 | 04:12 ب.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات

به خانه هایتان بروید و

مهیا شوید برای همه انچه که بوده اید.

حسین را هم درون پستو هایتان پنهان کنید تا سال دیگر .

چون علم و کتل ونخل و زنجیرهایتان.

اکبر و اصغر و قاسم و عباس را هم!

عباس را نه!

به کارتان می اید .

برای قسم خوردنتان هنگام دروغ.

برای گاه خطر هایتان .

زمانی که می خواهید سر دیگری کلاه بگذارید وشاهدی می خواهید

فردا صبح هم کرکره مغازه هایتان را بالا بدهید.

دربنگاهایتان را باز کنید و یک لایتان را چهار لا حساب کنید.

کلاه هایتان را آماده کنید برای اینکه دوباره تا خرخره سر مردم بگذارید.

آنچه را این روز ها خرج نذریهایتان کردید .

خرج شربت چای مرغ وبرنجتان

به یک باره جبران کنید .

بروید و حسین و دردهایش را به حال خود بگذارید...تاریخ : یکشنبه 18 مهر 1395 | 04:10 ب.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات

احساس آزادی، احساس عزت و بزرگی، احساس استقلال، خانواده گرم و متحد، همگی در گرو صفتی زیبا به نام غیرت هستند که باعث می‌شود کانون گرم خانواده از نفوذ نگاه‌های ناپاک و افکار آلوده در امان باشد، این واژه بزرگ در عاشورا محقق شد و جوانان غیور بنی هاشم شب را تا صبح بیدار ماندند، چون با غیرت بودند و نمی‌خواستند دشمن گِرد ناموس‌شان بچرخد.

صفتی که امروزه تا حدودی مظلوم واقع شده است، صفتی که سلامتی روحی و جسمی ناموس را به همراه دارد، همان صفتی که امروزه با تبلیغات وسیع ماهوارها منزوی شده است، آن صفت همان غیرت است، غیرتی که در لغت به معنای آن است که سرشت و طبیعت انسان از مشارکت غیر در امر مورد علاقه‌اش نفرت داشته باشد.[1] و در اصطلاح به معنای آن است که کسی نسبت به ناموس خود همسر یا فرد مورد علاقه‌اش به حدی اهتمام ورزد که به دیگری اجازه و تعرض به حریم خویش ندهد، این فضیلت اخلاقی در نهضت عاشورا که سخت‌ترین جای دفاع از ناموس است به خوبی تحقق پیدا کرد.

تحقق غیرت در نهضت عاشورا
دنیای امروز تحت تاثیر تبلیغات ماهواره به سمتی حرکت می‌کند که فضیلتی به نام غیرت روز به روز کم رنگ‌تر می‌شود، به طوری که پدر از بی‌حجابی دخترش و این که زیبایی‌های او در معرض دید دیگران قرار دارد ناراحت نمی‌شود برادر از نوع حجاب خواهرش انتقادی ندارد، در حالی که به مسلمانی خود نیز اعتراف می‌کنند و حتی ادعای دوستی خداوند سبحان را دارند، اما در غیرت کم رنگ شده و بعضی‌ها کلا فراموش کرده‌اند و نمی‌دانند که خداوند افراد غیرت‌مند را دوست دارد، رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید:
«خداوند غیرتمند است و مرد غیرتمند را دوست دارد». [2]

خیلی از کسانی که ادعای مسلمانی دارند به جای الگو قرار دادن زندگی پیامبر خدا و فرزندان معصومش، گوش‌شان را به صورت رایگان در اختیار ماهوارها قرار داده و عملا بندگی آنان را می‌کنند که نتیجه آن، این است که زنان و دخترانشان با موهایی خارج از روسری و بدن‌هایی بدون چادر در کوچه و خیابان ظاهر می‌شوند، اگر این افراد واقعا مسلمان بودند و درعمل پیرو اهل بیت بودند رفتار آنان را الگوی خود قرار می‌دادند باید همچون حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) حجاب را رعایت می‌کردند، یحیی مازنی كه از علمای بزرگ و راویان حدیث است، می‌گوید:
«مدت‌ها در مدینه در همسایگی حضرت علی (علیه‌السّلام) در یك محله زندگی می‌كردیم، منزل من در كنار منزلی بود كه حضرت زینب (عیلها‌السّلام) در آنجا سكونت داشت، حتی یك دفعه هم، كسى حضرت زینب را ندید و صدای او را نشنید، او هرگاه می‌خواست به زیارت جدّ بزرگوارش برود، در دل شب می‌رفت؛ در حالی كه پدرش علی (علیه‌السّلام) در پیش و برادرانش حسن و حسین (علیهماالسلام) در اطراف او بودند، وقتی هم به نزدیك قبر شریف رسول الله (صلّی‌الله‌علیه‌واله) می‌رسیدند، امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) شمع‌های روشن اطراف قبر را خاموش می‌كرد، شبی امام حسن (علیه‌السّلام) علت این كار را سؤال كرد، حضرت فرمود: از آن می‌ترسم كه كسی در روشنی خواهرت را ببیند».[3]

امروزه افکار بشر در فضای غبار آلودی که رسانه‌های غربی ایجاد کرده و برخی از افراد به ظاهر مسلمان و یا مسلمانان جاهل آن را تشدید می‌کنند باعث شده است که جای ارزش‌ها تغییر کند و بی‌حجابی نوعی شخصیت و روشن فکری تلقی شود و با حجابی، عقب افتادگی و ... در حالی که همه این تفکرات غلط به خاطر واژگون شدن افکار در پرتو بی‌غیرتی زنان و مردان می‌باشد، امام علی (علیه‌السلام) می‌فرماید:
«كسی كه غیرت ندارد قلبش واژگون و سیاه است». [4]

جوانان بنی هاشم غیرتمندان روزگار خویش بودند و برای عترت پیامبر حرمتی فوق العاده قائل بودند، آنان در طول سفر تا به کربلا، پیوسته از حریم سید الشهدا و زنان و دخترانش محافظت می‌کردند و گرداگرد آنان می‌چرخیدند و شب‌ها را تا صبح به نگهبانی از آنان می‌پرداختند و حتی برای روزهای مصیبت نیز تذکرات لازم را بیان می‌کردند، سیدالشهدا در روز عاشورا خانواده و دختران و خواهر خود را توصیه کرد که پس از شهادتش، گریبان ندرند و چهره مخراشند و آه و زاری و واویلا سر ندهند و پیش دشمنان صدایشان را به گریه بلند نکنند، در واپسین لحظات هم که مجروح بر زمین افتاده بود، وقتی شنید که گروهی از سپاه دشمن قصد حمله به خیمه‌ها و تعرض به زنان و کودکان دارند، بر سرشان فریاد کشید و فرمود:
«ای پیروان آل ابوسفیان، اگر دین ندارید و از معاد نمی‌ترسید، پس در دنیایتان آزاده باشید و اگر عربید، به اصل و تبار خویش برگردید...من و شما در جنگ هستیم، زنان گناهی ندارند؛ پس تا جان در بدن دارم سركشان متجاوزان و نادان گروه خود را از حرم من بازدارید». [5]

امید است همه زنان و مردان مسلمان و به خصوص شیعیان که حاضرند زندگی خود را فدای سید و سالار شهیدان و برادر با وفایش ابوالفضل العباس بکنند از غیرت حسینی درس گرفته و نسبت به نوامیس خود حساس باشند و با زبان خوش و اخلاقی حسنه افراد جاهلی را که بر اساس تبلیغات مسموم دشمنان، چادر از سر برداشته‌اند و ناخواسته در جهت اهداف آنان حرکت می‌کنند، را آگاه کنند و بدین وسیله عشق خود را در عمل نیز به منصه ظهور بگذارند.


ادامه مطلب
تاریخ : شنبه 17 مهر 1395 | 04:33 ب.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات

مولا جان

سال‌هاست کنارمان بوده‌ای..

سال‌هاست که در کوچه‌ها و خیابان‌هایمان، از کنارمان به آرامی گذشته‌ای

سال‌هاست برایمان دعا می‌کنی و واسطۀ فیض ما با آسمانی…!!!!

یا صاحب الزمان…!!!

امّا ما زمینیان، با صاحب و امام‌مان چه کردیم!؟

آیا این ما نبودیم که با گناهان‌مان، شما را آزردیم و هر چه بیشتر بر دوران غیبت‌تان افزودیم…!؟!!!

یا بقیة الله…!!!!

ما همان‌هایی هستیم که اَمان خویش را گم کردیم….

امّا حقیقتاً به جستجویش برنخاستیم…!!!!

ما همان‌هایی هستیم که در سایۀ نام شما، روزگار گذراندیم…..

امّا قدمی برای زدودن نقاب غیبت از روی دلنشین شما برنداشتیم

آقاجان…!!!!

می‌دانم که همۀ حرف‌هایمان ادّعایی بیش نبوده است…

امّا……!!

ای گل نرگسم

با همۀ نبودن‌ها و ادّعاهایمان…!!!!

با همۀ بی‌مهری‌ها و ظلم‌هایی که در حق شما روا داشتیم…!!!!

باز هم بر ما گران است که شما را ببینیم امّا شما را نشناسیم…!!!!

بر ما گران است که صدای همگان را بشنویم….

امّا صدای دلنشین شما را نشنویم…!!!!

مهدی جان

بر ما گران است که الطاف شما را به عینه در زمین ببینیم….

ولی دشمن بر ما طعنه زند و حقایق بودن‌تان را انکار کند…

ای اَمان آسمان و زمینیان….!!!

بر ما بتاب ای خورشید امامت

یا صاحب الزمان، عجل علی ظهورک…

العجل العجل یا مولای یا صاحب العصر و الزمان

✳اَللّهُــــمَّ عَجـِّــل لِوَلیِّــــکَ الفَـــــرَج✳تاریخ : چهارشنبه 7 مهر 1395 | 05:21 ب.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات

کیفیت مباهله به این گونه است که افرادی که درباره مسئله مذهبی مهمی گفتگو دارند در یک جا جمع شوند و به درگاه خدا تضرّع کنند و از او بخواهند که دروغ گو را رسوا سازد و مجازات کند.
شرح مختصر واقعه مباهله

مباهله پیامبر با (ص)مسیحیان نجران، در روز بیست وچهارم ذی الحجّه سال دهم هجری اتفاق افتاد. پیامبر (ص)طی نامه ای ساکنان مسیحی نجران را به آیین اسلام دعوت کرد. مردم نجران که حاضر به پذیرفتن اسلام نبودند نمایندگان خود را به مدینه فرستادند و پیامبر (ص)آنان را به امر خدا به مباهله دعوت کرد.

وقتی هیئت نمایندگان نجران، وارستگی پیامبر (ص) را مشاهده کردند، از مباهله خودداری کردند. ایشان خواستند تا پیامبر (ص)اجازه دهد تحت حکومت اسلامی در آیین خود باقی بمانند.


ادامه مطلب
تاریخ : دوشنبه 5 مهر 1395 | 02:19 ب.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات

گـاهـی اگــر دعـایت مسـتجاب نشـد، بـرو و گــوشـه ای بنـشـیـن…

.
زانـوهـایـت را بغـل بگـیـر و یک دل سـیـر گــریـه کـن…

شــایـد لازم باشــد میـان گــریه هـایـت بگــویی

.
.:: اللهُـمَّ اغـفِــر لِیَ الـذُنوبَ الّـتـی تَحـبِـسُ الـدُّعــا ::.

.
خــدایا! ببخـش آن گـناهـانم را کـه دعــایم را حــبـس کــرده اسـتتاریخ : پنجشنبه 1 مهر 1395 | 11:56 ق.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic