به دست آوردن ثروت، ملک، گنج، خانه مجلل و... ممکن است برای بسیاری از افراد فرح بخش و شاد کننده باشد و از دست دادن همین امور نیز، موجی از ناراحتی و غصه را در وجودشان ایجاد نماید و حتی به مهربانی خداوند نیز شک کنند، در حالی که در منطق قرآن کریم این گونه مصائب، جنبه آرامش بخشی دارند. خداوند می‌فرماید:
«ما أَصابَ مِنْ مُصیبَةٍ فِی الْأَرْضِ وَ لا فی‏ أَنْفُسِكُمْ إِلاَّ فی‏ كِتابٍ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَبْرَأَها إِنَّ ذلِكَ عَلَى اللَّهِ یَسیرٌ**لِكَیْلا تَأْسَوْا عَلى‏ ما فاتَكُمْ وَ لا تَفْرَحُوا بِما آتاكُمْ وَ اللَّهُ لا یُحِبُّ كُلَّ مُخْتالٍ فَخُورٍ [حدید/22 و 23] هیچ مصیبتى ناخواسته در زمین و نه در وجود شما، روى نمی‌دهد، مگر اینكه همه آنها قبل از آنكه زمین را بیافرینیم، در لوح محفوظ ثبت است و این امر براى خدا آسان است. این بخاطر آن است كه براى آنچه از دست داده‌اید تأسف نخورید، و به آنچه به شما داده است، دلبسته و شادمان نباشید و خداوند، هیچ متكبّر فخر فروشى را دوست ندارد.»
نقش بلاها در آرامش انسان
قطعا گذر هر انسانی، به مطلب پزشک و تزریق آمپول افتاده است، آمپول در ظاهر درد آور و تحمل آن سخت است، ولی اثرات، تسکین دهنده و آرامش بخش دارد، انسانی که خواهان برطرف شدن بیماری و درد از وجودش می‌باشد، لازم است این درد موقت و گذرا را تحمل کند و از پزشک تشکر کند، بلاهایی همانند سیل، زلزله، و... که از طرف خداوند بر سر انسان نازل می‌شوند، حکم همان آمپول را دارند که ظاهرشان سخت و آزار دهنده است، ولی در باطن‌شان، رهایی از فکرهای انحرافی، مانند، حب دنیا، تکیه بر اموال، فخر فروشی و... را ندارد، که شخص باید از خداوند سبحان در همه حالات، به خصوص زمانی که دردی موقت به او تزریق می‌کند، تا از بیماری بزرگی او را نجات دهد، تشکر و قدردانی نماید. امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرماید:
«خداوند تبارک و تعالی چون بنده‌ای را دوست داشته باشد، در بلا و مصیبت، غرقش سازد و باران گرفتاری بر سرش فرود آرد و آنگاه که این بنده خدا را بخواند فرماید: لبیک بنده من! بی‌شک اگر بخواهم خواسته‌ات را زود اجابت کنم، می‌توانم، اما آن را برایت اندوخته می‌سازم، این برای تو بهتر است.» [1]
انسان برای آگاه کردن عزیزانش، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند، گاهی به آنان پند و اندرز می‌دهد، گاهی سرگذشت پیشینان را برایشان تعریف می‌کند، گاهی وعده پاداش می‌دهد و آنها را تشویق می‌کند، گاهی نیز، لازم است برای افرادی که در غفلت و گناه، فرو رفته‌اند، تنبیه را، در نظر بگیرد، خداوند از همه این شیوه‌ها برای هدایت بشر استفاده کرده است که یکی از آن‌ها فرستادن مصائب و مشکلات مادی و جانی می‌باشد که خاصیت تذکر و بیدار سازی دارند، امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید:
«چهل شب بر بنده مومن نگذرد مگر اینکه، واقعه‌ای برایش رخ دهد و او را غمگین سازد و به واسطه آن، متذکر گردد.» [2]
هدف خداوند، از فرستادن مشکلات و گرفتاری‌های مادی و جانی، تربیت انسان است، تا جایی که آنان را بدین وسیله به بهشت برساند، امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید:
«در بهشت، مقام و منزلتی وجود دارد که هیچ بنده‌ای به آن نرسد، مگر به درد و بیماری‌ای که در بدنش حادث شود.» [3]
آرامش بخش‌های واقعی
1. ذکر خدا
خداوند سبحان، مهربان‌ترین موجود عالم هستی می‌باشد که مهر و محبت مادر، قطره‌ای از دریای محبت او، می‌باشد، پس مبتلا کردن انسان‌ها به مشکلاتی مانند سیل، زلزله، مرگ عزیزان، و... با مهربانی او منافاتی ندارد، بلکه این مصائب، همان طور که در مطالب فوق ذکر شد، جنبه آموزشی دارند، که به انسان بفهمانند، آرامش در مادیات نمی‌باشد، بلکه آرامش واقعی در ذکر و یاد خداوند است که همیشه در اختیار انسان است. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:
«الَّذینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ [رعد/28] آنها كسانى هستند كه ایمان آورده‌اند، و دل‌هایشان به یاد خدا مطمئن و آرام است، آگاه باشید، تنها با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابد.»
2. همسر مهربان و مومن
داشتن همسر خوب و مهربان، خوش اخلاق و با ایمان، از دیگر مواردی است که می‌تواند انسان را به آرامش برساند، اگر همسر انسان، شخصی درستکاری باشد، در همه حوادث و سختی‌های روزگار، در کنارش خواهد بود و با سخنان و اعمال زیبای خود، استرس، غم و غصه، ترس و وحشت و... را از بین می‌برد و انسان را به آرامش می‌رساند، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:
«وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً [روم/21] و از نشانه‌هاى او اینكه، همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید، تا در كنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد
3. خواب منظم در شب
خواب خوب و منظم در شب، از دیگر مواردی است که در ایجاد روحیه آرامش، برای انسان نقش دارد، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:
«وَ جَعَلْنا نَوْمَكُمْ سُباتاً [نباء/9] و خواب شما را، مایه آرامش‌تان قرار دادیم.»
نتیجه
با توجه به مطالبی که ذکر شد، مفهوم آیه 23 سوره حدید که مبتلا شدن به مشکلات ِخدا دادی، مانند سیل، زلزله، مرگ عزیزان و... را، راهی برای قوی شدن انسان و آرامش او، حتی در صورت از دست دادن نعمت‌ها، اشاره داشت، روشن شد؛ چرا که بلاها همانند داروی تلخ یا جراحی کوچکی هستند که سلامتی انسان را تضمین می‌کنند. از طرف دیگر ثروت و مادیات نقشی در ایجاد آرامش برای انسان ندارند، بلکه دل انسان از جنس ملکوت است و با ذکر و یاد الهی، همسر مومن و خواب منظم، آرامش می‌بابد...ادامه مطلب
تاریخ : چهارشنبه 29 دی 1395 | 02:34 ب.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات


هجوم به ارزش‌های دینی از طرف دشمنان دین اسلام، هیچ‌‌گاه به یک اندازه نبوده است؛ بلکه ارزش‌هایی هستند که به عنوان پرچمی برای دین اسلام به شمار رفته، از خارج مرزهای دولت‌های اسلامی نیز قابل رؤیت بوده و تأثیر روانی تبلیغی خاصّی بر جوامع غیر اسلامی می‌گذارند. یکی از این ارزش‌ها که به عنوان پرچم‌ و از مهم‌ترین شعائر اسلامی به شمار می‌رود و امروزه به عنوان نشانه اصلی و تابلوی تمام‌نمای تبلیغ دین اسلام معرّفی می‌شود، حجاب و پوشش اسلامی است. پوششی که نوع خاصّ و پرمحتوایی از حیاء (مخصوص به فرهنگ دینی و معنویّت محور) را به نام اسلام ترویج می‌کند. در این نوشتار، برخی از روش‌های سخت و نرم دشمنان در مقابل پوشش اسلامی بررسی می‌شود.

حذف سخت
دین مبین اسلام با فطرت بشری، عجین است. خداوند می‌فرماید: «فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّینِ حَنیفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتی‏ فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْها لا تَبْدیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذلِكَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا یَعْلَمُونَ [روم/30] پس روى خود را متوجّه آیین خالص پروردگار كن! این فطرتى است كه خداوند، انسان‌ها را بر آن آفریده دگرگونى در آفرینش الهى نیست. این است آیین استوار، ولى اكثر مردم نمى‏‌دانند!» در طول تاریخ، افراد زیادی سعی در از بین بردن شعائر دینی داشته‌اند. شعائری که خداوند در مورد آن شعائر می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تُحِلُّوا شَعائِرَ اللَّهِ [مائده/2] اى كسانى كه ایمان آورده‌‏اید! شعائر و حدود الهى (و مراسم حج را محترم بشمرید! و مخالفت با آن‌ها) را حلال ندانید!» خطاب در تقیّد داشتن به شعائر الهی، اهل ایمان هستند. این مطلب نشان‌دهنده آن است که مسئولیّت حفظ شعارها و علائم دین اسلام، بر عهده مؤمنان قرار داده شده است؛ لذا در آیه دیگری می‌فرماید: «ذلِكَ وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوب‏ [حج/32] این است (مناسك حج)! و هر كس شعائر الهى را بزرگ دارد، این كار نشانه تقواى دل‌هاست.» پس بزرگداشت شعائر الهی از جمله حجاب، برآمده از عمق ایمان مؤمنان است. با توجّه به آیاتی که ذکر شد، مبارزه با حجاب نیز که به عنوان یکی از شعائر الهی است، با اعمال فشارهای سخت و اجبارهای ظالمانه فیزیکی هیچ‌گاه به هدف نخواهد رسید. زیرا تا وقتی که ایمان و تقوی در درون افراد جامعه اسلامی استقرار یافته است، فشارهای رضاخانی و ظالمانه در مقابل حجاب، نتیجه نخواهد داشت.

مبارزه نرم
جنس ارزش‌های دینی از جنس نرم هستند. زیرا اصول دین بر پایه اعتقادات است و محل استقرار اعتقادات نیز در قلب انسان است و با زور شمشیر و قدرت سخت، نمی‌توان با آن مبارزه کرد. امّا بهترین راهی که دشمنان برای حذف ارزش‌ها و اعتقادات دینی تجربه کرده‌اند، راه وسوسه به وسیله استدلال‌های شیطانی و منحرف است. با این‌که استدلال‌های شیطانی طبق فرموده قرآن کریم ضعیف و سُست هستند؛[1] امّا به خاطر این‌که مطابق میل نفس سرکش امّاره و بی‌قیدی و بی‌بندوباری است، کسانی برای رها شدن از سختی‌های ظاهری دین‌داری، به دعوت نظام شیطانی، جواب مثبت داده، حجاب را نادیده یا کم‌اهمیّت تلقّی کرده و با بهانه‌های مختلفی در دام شیطانی گرفتار می‌شوند. به یکی از انواع هجوم نرم دشمنان، در مورد حجاب، اشاره می‌کنیم.

بزرگ‌نمایی فواید ظاهری بی‌حجابی
یکی از روش‌های شیطانی برای فریب، تزئین گناه است. دنیای غرب با دوری از عفاف و حیاء، در لجن‌زار تباهی‌ها و خرابی‌های هواپرستی فرو رفته و آثار فلاکت‌بار اخلاقی و اجتماعی آن‌ را بیش از پیش می‌بیند. با این حال، جهل و بی‌خردی خود را تزئین کرده و به عنوان کالایی باارزش، تبلیغ و ترویج می‌کند و سعی در صدور آن به تمام دنیا دارد. چنان‌که قرآن کریم می‌فرماید: «فَلَوْ لا إِذْ جاءَهُمْ بَأْسُنا تَضَرَّعُوا وَ لكِنْ قَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَ زَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطانُ ما كانُوا یَعْمَلُون‏ [انعام/43] چرا هنگامى كه مجازات ما به آنان رسید، (خضوع نكردند و) تسلیم نشدند؟! بلكه دل‌هاى آن‌ها قساوت پیدا كرد و شیطان، هر كارى را كه مى‏‌كردند، در نظرشان زینت داد!» این در حالی‌ است که وقتی به عمق افتخارات غرب نظر می‌کنیم و از نزدیک به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، بوی تعفّن و گندیدگی را در تمام آن (به اصطلاح افتخارات و پیشرفت‌های ظاهری دنیای غرب) حس می‌کنیم. یعنی هم خودشان را فریب داده‌اند و هم سعی در فریب دیگر ملّت‌ها دارند. آن‌ها مصداق این آیه شریفه قرآنند که: «یَعِدُهُمْ وَ یُمَنِّیهِمْ وَ ما یَعِدُهُمُ الشَّیْطانُ إِلاَّ غُرُوراً [نساء/120] شیطان به آنها وعده‌‏ها (ى دروغین) مى‏‌دهد و به آرزوها، سرگرم مى‏‌سازد در حالى كه جز فریب و نیرنگ، به آنها وعده نمى‏‌دهد.» در مقابل، امام سجّاد (علیه السلام) می‌فرمایند: «وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ- عَزَّ وَ جَلَّ- لَمْ یُحِبَ‏ زَهْرَةَ الدُّنْیَا وَ عَاجِلَهَا لِأَحَدٍ مِنْ أَوْلِیَائِهِ‏، وَ لَمْ یُرَغِّبْهُمْ فِیهَا وَ فِی عَاجِلِ زَهْرَتِهَا وَ ظَاهِرِ بَهْجَتِهَا، وَ إِنَّمَا خَلَقَ الدُّنْیَا وَ خَلَقَ أَهْلَهَا لِیَبْلُوَهُمْ فِیهَا أَیُّهُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا لآِخِرَتِه‏ [2] بدانید كه خداوند زرق و برق زودگذر دنیا را براى هیچ یك از دوستانش نخواسته است و آنان را به دنیا و به زیور گذراى آن و زیبایى ظاهرى آن، ترغیب نكرده است. بلکه دنیا و اهل آن را تنها برای این خلق کرده است؛ که (مشخّص شود) در این دنیا کدامشان، بهتر برای آخرتشان عمل می‌کنند؟»

نتیجه این‌که؛ از آن‌جا که ایمان به خدا و احکام الهی، درونی و با اعتقاد قلبی صورت می‌پذیرد، دشمنان، از اجبار بر حجاب، طرفی نبسته و به جنگ روانی، تبلیغاتی و نرم، روی آورده‌اند. در این مسیر، نفس امّاره و هواپرست انسانی نیز با آن‌ها همراه است. برای مبارزه با دشمنان در این میدان نرم، باید با روش‌های شیطانی دشمنان آشنا شد. یکی از این روش‌ها، تزئین پلیدی‌های گناه است. امّا باید دانست که آراسته کردن ظاهر کج‌روی‌ها مانع از بوی تعفّن انحراف و انحطاط در جوامع غربی نمی‌شود.ادامه مطلب
تاریخ : سه شنبه 14 دی 1395 | 09:00 ب.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات

حضرت عبدالعظیم علیه السّلام فرزند عبدالله بن علی، از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی علیه السّلام است و نسبش با چهار واسطه به آن حضرت می رسد . پدرش عبدالله نام داشت و مادرش فاطمه دختر عقبة بن قیس .

 

ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم علیه السّلام در سال ۱۷۳ هجری قمری در شهر مقدّس مدینه واقع شده است و مدّت ۷۹ سال عمر با برکت او با دوران امامت چهار امام معصوم یعنی امام موسی کاظم علیه السّلام ، امام رضا علیه السّلام، امام محمّدتقی علیه السّلام و امام علیّ النّقی علیه السّلام مقارن بوده ، محضر مبارک امام رضا علیه السّلام ، امام محمّد تقی علیه السّلام و امام هادی علیه السّلام را درک کرده و احادیث فراوانی از آنان روایت کرده است .


 ادامه مطلب
تاریخ : سه شنبه 14 دی 1395 | 03:46 ب.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات

مردی نزد امیرالمومنین علی (ع) آمده و گفت: از هفتاد فرسنگ دور به اینجا آمده ام تا هفت سوال از شما بپرسم: 

1.چه چیز «از آسمان عظیم تر» است؟

2.چه چیز «از زمین پهناورتر» است؟
 
3.چه چیز «از کودک یتیم ناتوان تر» است؟ 

4.چه چیز «از آتش داغ تر» است؟ 

5. چه چیز «از زمهریر سردتر» است؟
 
6. چه چیز «از دریا بی نیازتر» است؟
 
7. چه چیز «از سنگ سخت تر» است؟ 
 
امام علی (ع)در پاسخ به این هفت سوال فرمودند :

1. «تهمت به ناحق» از آسمان عظیم ترست. 

2. «حق» از زمین وسیع تر است. 

3. فرد«سخن چین» ، ازکودکی یتیم ضعیف تر است. 

4. «آز و طمع» از آتش داغ تر است.
 
5.«حاجت بردن به نزد بخیل» از زمهریر سردتر است. 

6. بدن شخص با «قناعت» از دریا بی نیازتر است. 

7. «قلب کافر» از سنگ سخت تر است. 
 
منبع:جامع الاخبار، فصل ۵، فضائل امیرالمومنین (ع)تاریخ : چهارشنبه 8 دی 1395 | 07:42 ق.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic