با عنایت به اینکه مشاهده می‌شود برخی بانوان متدین نیز در عمل به فضیلت حجاب اسلامی گاهی دچار سستی شده و آن جدیت لازم را در صیانت از این فضیلت والای اخلاقی به‌کار نمی‌بندند لازم است یادآوری شود که یک فرد متدیّن در عمل به هر یک از فضائل و دستورات دینی مثل فریضه حجاب ممکن است با سه مانع روبرو شود:

اول. شیطان که قسم‌خورده نگذارد بنی آدم درراه مستقیم هدایت، حرکت کنند و در رابطه با گمراه نمودن انسان‌ها تأکید کرده: «لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعینَ [حجر /39]  همگی را گمراه خواهم ساخت»،
دوّم. جلوه‌گرهای دنیا که به‌صورت جنگ بین حق و باطل در تمام شرایط زمانی و مکانی بوده و خواهد بود.
سوّم. عوامل درونی همانند نفس اماره، همچنان که قرآن کریم تأکید می‌فرماید: «إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ [یوسف/ 53] همانا  نفس (سرکش) بسیار به بدیها امر می‌کند».
در بین عواملی که سستی در حجاب را به همراه دارد هوای نفس یا همان نفس اماره همانند مرکب چموشی است که اگر انسان افسار آن را رها و آزاد بگذارد، صاحبش را به زمین می‌کوبد. نفس اماره انسان را به‌سوی بدی‌ها فرا می‌خواند. اما انسان باید به کمک خداوند، عاقلانه بیندیشد و امور خویش را به هواهای نفسانی نسپارد. راهکار آموزه‌های دینی و قرآن شریف این است که با یاد خداوند قلوب به اطمینان و آرامش برسند و از خدا صبر و پایداری در انجام فرایض را طلب نمایند.
علاوه بر این شناخت ناکافی یا ناصحیح از حجاب و حکمت فراگیر بودن آن حتی بین فامیل ممکن است برخی افراد را در رابطه حفظ حجاب بهنگام معاشرت با اقوام سهل‌انگار نماید که این سهل‌انگاری پذیرفتنی نیست زیرا قرآن کریم هم حدود ارتباط بین زن و مرد را معین ساخته است و هم محارم را بطور مشخص نام‌برده است.[1]
گاهی مواقع نیز جوّ غالب تحت عنوان اینکه همه روسری‌ها را تا نیمه می‌بندند یا آرایش کرده هستند یا در خیابان‌ها بدون چادرند ممکن است در دل برخی ایجاد شرم و وحشت کند که مبادا انگشت‌نما خاص و عام شوم و رویه «خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو» را در پیش گیرند که قرآن کریم جوّ غالب بدون دلیل و منطق را به‌شدت محکوم  کرده و تبعیت از رسوم جاهلی را ناشی از جهل می‌داند، پس اگر فرهنگی منطق داشت قابل‌پذیرش است و گر نه خیر. زیرا قرآن اکثریّت را ملاک حقّانیت نمی‌داند.[2]
عامل دیگر سستی در حجاب رفقای بد هستند که گاهی انسان با افرادی دوست می‌شود که بجای صداقت، رویه‌های شیطانی دارند و به دنبال خوشی‌های زودگذر و فانی هستند و انسان‌های پاک را با اصرار به گمراهی می‌کشند و با عناوینی مثل تفریح کردن پای انسان را به دام‌های شیطان گرفتار می‌کنند که این افراد حتّی ممکن است فرایض دینی به‌مانند حجاب را تضعیف کنند و آن را برخلاف رسوم اجتماعی بدانند و از آن به‌عقب ماندگی یاد کنند. راهکار ارائه‌شده قرآن آن است که گرد این گونه افراد نچرخید وگرنه زمانی نادم و پشیمان خواهید شد که پشیمانی سودی نداشته باشد هم چنانکه در سوره فرقان زبان حال این افراد را چنین بیان می‌کند: «یا وَیْلَتی لَیْتَنی لَمْ أَتَّخِذْ فُلاناً خَلیلاً [فرقان/ 38] ای وای بر من، کاش فلان گمراه را دوست خود انتخاب نکرده بودم».
امید است همه مؤمنین و متدین با پرهیز از عوامل سستی در عمل به فرایض دینی و به‌کار بستن راهکارهای قرآنی هرچه بیشتر سعادت دنیوی و اخروی خود را با عمل به دستوارت دینی تضمین نمایند.

---------------------------------------
پی نوشت:
[1]. سوره نور، آیه 31 ـ 33.
[2]. سوره یوسف، آیه 106، سوره نجم، آیه 23 و 28.تاریخ : یکشنبه 29 فروردین 1395 | 03:09 ب.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات


ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده كه: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با كافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است كسى كه یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.


از حضرت موسى بن جعفر(علیهماالسلام) روایت شده است كه: هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال، از او دور شود و هر كس سه روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واجب می گردد.


و همچنین فرمود كه: رجب نام نهرى است در بهشت که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر است. هر كس یك روز از رجب را روزه بگیرد البته از آن نهر بیاشامد.


از امام صادق(علیه السلام) روایت است كه حضرت رسول اکرم( صلى الله علیه و آله) فرمود كه: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" مى‏گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 19 فروردین 1395 | 07:11 ب.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic