تبلیغات
امام زمان (عج) یگانه منجی عالم بشریت - خانواده منتظر


امام زمان (عج)

دین مبین اسلام بر پایه تقوای الهی سازمان یافته و هر کس که (جدای از جنسیت) در این مسیر کوشا باشد؛ بی تردید در نزد خداوند جایگاه عظیمی دارد. جامعه منتظر که بر اساس خانواده منتظر و ارادتمند حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) شکل گرفته؛ باید در مسیر تحقق انتظار فرج، سعی خود را بکار گیرد. بحث حجب و حیا باید در خانواده منتظر حرف اول را بزند. در این بین حجاب بانوان از اهمیت ویژه ای برخور دار است.

خانواده منتظر، کانون حیات طیبه
خدای بزرگ در قرآن مبین می فرماید: «مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیاةً طَیِّبَةً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا یَعْمَلُونَ؛[نحل/97]از مرد و زن، هر كس كار شایسته انجام دهد در حالى كه مؤمن است، مسلماً او را به زندگى پاك و پاكیزه ‏اى زنده مى‏ داریم و پاداششان را بر پایه بهترین عملى كه همواره بجا می آوردند، خواهیم داد».
این عمل صالح جدای از انجام دادن واجبات و ترک محرمات نیست.  یک خانواده منتظر باید به داشتن حیا و عفت (چه در گفتار و چه کردار) اهتمام داشته و احکام اسلامی را به نحو احسن بجا آورد. ما دراینجا به سه وظیفه خانواده منتظر اشاره می کنیم

1ــ خانواده منتظر، اهتمام به زندگی فاطمی
خانواده منتطر باید الگویش مثل امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) حضرت زهرا (سلام الله علیها) باشد: «وَ فی إِبْنَه رَسُولِ اللّهِ(صلى الله علیه وآله وسلم) لی أُسْوَه حَسَنَه؛[1]دخترسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) (فاطمه ى زهرا(علیها السلام)) براى من، اسوه و الگویى نیكو است».
 این الگوی نیکو بود که بانوان کشور اسلامیمان ایران را در دوره ی استبداد رضاخانی، در مقابل توطئه گران کشف حجاب، از گزند برداشتن حجاب اسلامی حفظ کرد، حتی یکی از آن شیر زنان که بمدت 7 سال برای سالم ماندن حجابش در خانه مانده بود؛ وقتیکه وفات بافت، امام مهدی (علیه السلام) بر جنازه ی او حاضر شد. [2]
 نقش بانوان در سالم ماندن جامعه منتظر از خیلی از آسیبها، واضح و روشن است. نقش مادری و تربیت نسل آینده و نسلی که باید جامعه ی منتظر را بسمت و سوی حکومت عدل الهی رهنمون شود؛ وظیفه ی سنگینیست که باید بانوان جامعه ی ما آن را مد نظر قرار دهند.
البته عفت و حیا فقط مخصوص رزنها نیست و مردان هم باید عفت و حیا را پیشه ی خود سازند چنانکه امام زمان (علیه السلام) که مرد است الگوی خود را یک زن (حضرت زهرا ــ سلام الله) می داند.

2ـــ خانواده منتظر و توجه به نماز
خدای بزرگ در قرآن خطاب به پیامبرش می فرماید: «وَ أْمُرْ أَهْلَكَ‏ بِالصَّلاةِ وَ اصْطَبِرْ عَلَیْها؛[طه/132] خانواده خود را به نماز امر کن و خود نیز بر آن شکیبا باش»
کسی نمی تواند خود را منتظر امام زمان (علیه السلام) و دوستدار او بداند، ولی نسبت به نماز کوتاهی کند،حجت غائب از نظر، در این باره می فرمایند: «ما أُرْغِمَ أَنْفُ الشَّیْطانِ بِشَىْء مِثْلِ الصَّلوةِ، فَصَلِّها وَ أَرْغِمْ أَنْفَ الشَّیْطانِ؛[3]هیچ چیز مثل نماز، بینى شیطان را به خاك نمى‌مالد، پس نماز بخوان و بینى شیطان را به خاك بمال»
چون دراسلام بیشتر مسولیت خانه با مرد است و نقش مرد خانواده در امر و نهی پر رنگ است.، شاید از آن جهت به نظر برسد که مرد خانواده، اهل و عیال خود را به نماز توصیه کند، ولی همیشه لزوما اینگونه نیست، و در اسلام حکمی بنام امر به معروف و نهی از منکر قرار دارد که بر اساس این حکم، زن خانواده هم می بایست شوهر و فرزندان خود را به نماز خواندن و امثالهم ترغیب کند.

3ــ خانواده منتظر و اهمیت به امر به معروف و نهی از منکر
در سوره توبه می خوانیم: «وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ یُطیعُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ؛[توبه /71]مردان و زنان مؤمن بعض از ایشان اولیاء بعض دیگرند، امر به معروف مى‏ كنند و از منكر نهى مى‏ نمایند و نماز به پا مى‏ دارند و زكات مى پردازند و خدا و پیامبر او را اطاعت می کنند»
خانواده ای که منتظر امام غائب از نظر هست و می خواهد جامعه ای پاک و زمینه ساز برای ظهور آن حضرت تشکیل دهد؛ نمی تواند نسبت به وضعیت جامعه بی تفاوت باشد، این احساس مسولیت داشتن هم در امور معنوی (رعایت حجاب و عفاف و غیرت است) و هم در اموری که بنحوی با مادیاتو مسائل اقتصادی جامعه مرتبط است ( مثل کمک به فقیران تحت عنوان زکات و ...)

سخن آخر
یک خانواده منتظر باید در مسیر اطاعت از خدا و پیامبر، و نماز و زکات و امر به معروف و نهی از منکر کوشا باشند. امام زمان (علیه السلام) بر نماز خواندن تاکید دارد، و این می طلبد که خانواده منتظر هم در این مسیر گام بردارند.

پی نوشتها
1ــ الغیبه طوسى، ص286،
3ــبحار الانوار، ج52، ص223تاریخ : سه شنبه 4 خرداد 1395 | 02:25 ب.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.