تبلیغات
امام زمان (عج) یگانه منجی عالم بشریت - چهار شرط یک نماینده از منظر رهبری


نماینده دیگران شدن، و به مجلس وارد شدن صرفا رسیدن به یک پست و مقام دنیایی نیست، بلکه امری است که با امانت و امانت داری ملازمه تنگانگ دارد. چنان‌چه امیر المومنین (علیه السلام) در این زمینه خطاب به یکی از فرماندارش می‌فرمایند: «وَ إِنَّ عَمَلَكَ لَیْسَ لَكَ‏ بِطُعْمَةٍ وَ لَكِنَّهُ فِی عُنُقِكَ أَمَانَة [۱] فرمانداری برای تو، وسیله آب و نان نیست، بلکه امانتی در گردن توست».
لذا از یک طرف رأی دهندگان وظیفه مهمی در این زمینه دارند که این امانت را به دست اهلش بسپارند، چنان‌چه حق‌تعالی می‌فرمایند: «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلى‏ أَهْلِها [نساء/۵۸] خدا قاطعانه به شما فرمان مى‏‌دهد كه امانت‏‌ها را به اهلش برسانید». و این یعنی شناختن معیارهای لازم مانند تدین، تخصص، شجاعت، بصیرت، اعتقاد به انقلاب، نظام، قانون اساسی، عدم همنشینی با ثروتمندان و قدرتمندان، برخورداری از اخلاق اسلامی و در یک کلمه انتخاب «اصلح».
مقام معظم رهبری در این زمینه می‌فرمایند:
«به نظر من مهم‌ترین شرایط نماینده عبارت است از این‌که متدیّن، کارآمد، دلسوز و شجاع باشد.
اگر این چهار شرط در نماینده‌اى جمع شد،‌‌ همان کارى را که شما آرزو و توقّع دارید، انجام خواهد داد. نماینده باید متدیّن باشد. بى‌دینى و بى‌تقوایى چیز بدى است؛ هرجا باشد، انسان را آسیب‌پذیر مى‌کند. اگر در جاى حسّاس باشد، آسیب‌پذیرى آن بسیار گران تمام خواهد شد. نماینده باید کارآمد هم باشد. بعضی‌ها متدیّن هستند، اما از آن‌ها کارى ساخته نیست. باید به‌گونه‌اى باشند که بتوانند وظایفى را که بر عهده‌شان قرار دارد، انجام دهند.
سوم این‌که دلسوز مردم - بخصوص طبقات محروم - باشد و براى آن‌ها کار و فکر کند... نامزدهاى انتخابات مراقب باشند خود را وامدار ثروتمندان و قدرتمندان و امثال این‌ها نکنند. اگر کسى وامدار دستگاه‌ها و اشخاص و وامدار پول و قدرت شد، دیگر نمى‌تواند براى مردم دلسوزى کند. پس دلسوزى هم یک شرط بزرگ است.
شرط چهارم این است که نماینده‌ مردم باید شجاع باشد. این ملت، ملت شجاع و آزاده‌اى است؛ ملتى است که تهدید قدرت‌هاى متکبّر جهانى او را به عقب نمى‌نشاند؛ بنابراین نماینده‌ او هم باید شجاع باشد و نترسد؛ شجاعت در مقابل دشمن، شجاعت در مقابل باطل، شجاعت در پذیرش حرف حق».
از طرف دیگر کسانی که انتخاب می‌شوند باید بسیار مراقب باشند که نسبت به این امانت سنگین، کوتاهی و خیانت ننمایند. «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَخُونُوا اللَّهَ وَ الرَّسُولَ وَ تَخُونُوا أَماناتِكُمْ وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُون [انفال/۲۷] اى كسانى كه ایمان آوردید، زنهار (در كار دین) با خدا و رسول و در امانت‌هاى خود با یكدیگر خیانت مكنید در صورتى كه مى‏‌دانید».
خیانت در این امانت، یعنی به وعده‌های انتخاباتی عمل ننمودن و یا خلاف آن رفتار کردن، دروغ گفتن، آب به آسیاب دشمن ریختن که این امور نشان دهنده منافق بودن شخص است. چنان‌چه پیامبر گرامی اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلّم) در این زمینه می‌فرمایند:
«ثَلاثٌ مَن كُنَّ فیهِ فَهُوَ مُنافِقٌ وَ اِن صامَ وَ صَلّى وَحَجَّ وَ اعتَمَرَ و َقالَ «اِنّى مُسلِمٌ» مَن اِذا حَدَّثَ كَذِبَ وَ اِذا وَعَدَ اَخلَفَ وَ اِذَا ائتُمِنَ خانَ [۳] سه چیز است كه در هر كس باشد منافق است اگر چه روزه دارد و نماز بخواند و حج و عمره كند و بگوید من مسلمانم، كسى كه هنگام سخن گفتن دروغ بگوید و وقتى كه وعده دهد تخلف نماید و چون امانت بگیرد، خیانت نماید».
بنابراین باید دو طرف مراقب باشند که در سپردن این امانت و حفظ آن نهایت دقت را داشته باشند. 
..................................... 
پی‌نوشت:
[۱]. شریف الرضى،محمد بن حسین‏،نهج البلاغة(للصبحی صالح)،ص۳۶۶،هجرت‏،قم‏،۱۴۱۴ق.
[۲]. دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای.
[۳]. پاینده،ابو القاسم‏،نهج الفصاحة،ص۴۲۲،دنیاى دانش‏،تهران.


تاریخ : دوشنبه 5 بهمن 1394 | 10:35 ق.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.