به دست آوردن ثروت، ملک، گنج، خانه مجلل و... ممکن است برای بسیاری از افراد فرح بخش و شاد کننده باشد و از دست دادن همین امور نیز، موجی از ناراحتی و غصه را در وجودشان ایجاد نماید و حتی به مهربانی خداوند نیز شک کنند، در حالی که در منطق قرآن کریم این گونه مصائب، جنبه آرامش بخشی دارند. خداوند می‌فرماید:
«ما أَصابَ مِنْ مُصیبَةٍ فِی الْأَرْضِ وَ لا فی‏ أَنْفُسِكُمْ إِلاَّ فی‏ كِتابٍ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَبْرَأَها إِنَّ ذلِكَ عَلَى اللَّهِ یَسیرٌ**لِكَیْلا تَأْسَوْا عَلى‏ ما فاتَكُمْ وَ لا تَفْرَحُوا بِما آتاكُمْ وَ اللَّهُ لا یُحِبُّ كُلَّ مُخْتالٍ فَخُورٍ [حدید/22 و 23] هیچ مصیبتى ناخواسته در زمین و نه در وجود شما، روى نمی‌دهد، مگر اینكه همه آنها قبل از آنكه زمین را بیافرینیم، در لوح محفوظ ثبت است و این امر براى خدا آسان است. این بخاطر آن است كه براى آنچه از دست داده‌اید تأسف نخورید، و به آنچه به شما داده است، دلبسته و شادمان نباشید و خداوند، هیچ متكبّر فخر فروشى را دوست ندارد.»
نقش بلاها در آرامش انسان
قطعا گذر هر انسانی، به مطلب پزشک و تزریق آمپول افتاده است، آمپول در ظاهر درد آور و تحمل آن سخت است، ولی اثرات، تسکین دهنده و آرامش بخش دارد، انسانی که خواهان برطرف شدن بیماری و درد از وجودش می‌باشد، لازم است این درد موقت و گذرا را تحمل کند و از پزشک تشکر کند، بلاهایی همانند سیل، زلزله، و... که از طرف خداوند بر سر انسان نازل می‌شوند، حکم همان آمپول را دارند که ظاهرشان سخت و آزار دهنده است، ولی در باطن‌شان، رهایی از فکرهای انحرافی، مانند، حب دنیا، تکیه بر اموال، فخر فروشی و... را ندارد، که شخص باید از خداوند سبحان در همه حالات، به خصوص زمانی که دردی موقت به او تزریق می‌کند، تا از بیماری بزرگی او را نجات دهد، تشکر و قدردانی نماید. امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرماید:
«خداوند تبارک و تعالی چون بنده‌ای را دوست داشته باشد، در بلا و مصیبت، غرقش سازد و باران گرفتاری بر سرش فرود آرد و آنگاه که این بنده خدا را بخواند فرماید: لبیک بنده من! بی‌شک اگر بخواهم خواسته‌ات را زود اجابت کنم، می‌توانم، اما آن را برایت اندوخته می‌سازم، این برای تو بهتر است.» [1]
انسان برای آگاه کردن عزیزانش، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند، گاهی به آنان پند و اندرز می‌دهد، گاهی سرگذشت پیشینان را برایشان تعریف می‌کند، گاهی وعده پاداش می‌دهد و آنها را تشویق می‌کند، گاهی نیز، لازم است برای افرادی که در غفلت و گناه، فرو رفته‌اند، تنبیه را، در نظر بگیرد، خداوند از همه این شیوه‌ها برای هدایت بشر استفاده کرده است که یکی از آن‌ها فرستادن مصائب و مشکلات مادی و جانی می‌باشد که خاصیت تذکر و بیدار سازی دارند، امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید:
«چهل شب بر بنده مومن نگذرد مگر اینکه، واقعه‌ای برایش رخ دهد و او را غمگین سازد و به واسطه آن، متذکر گردد.» [2]
هدف خداوند، از فرستادن مشکلات و گرفتاری‌های مادی و جانی، تربیت انسان است، تا جایی که آنان را بدین وسیله به بهشت برساند، امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید:
«در بهشت، مقام و منزلتی وجود دارد که هیچ بنده‌ای به آن نرسد، مگر به درد و بیماری‌ای که در بدنش حادث شود.» [3]
آرامش بخش‌های واقعی
1. ذکر خدا
خداوند سبحان، مهربان‌ترین موجود عالم هستی می‌باشد که مهر و محبت مادر، قطره‌ای از دریای محبت او، می‌باشد، پس مبتلا کردن انسان‌ها به مشکلاتی مانند سیل، زلزله، مرگ عزیزان، و... با مهربانی او منافاتی ندارد، بلکه این مصائب، همان طور که در مطالب فوق ذکر شد، جنبه آموزشی دارند، که به انسان بفهمانند، آرامش در مادیات نمی‌باشد، بلکه آرامش واقعی در ذکر و یاد خداوند است که همیشه در اختیار انسان است. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:
«الَّذینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ [رعد/28] آنها كسانى هستند كه ایمان آورده‌اند، و دل‌هایشان به یاد خدا مطمئن و آرام است، آگاه باشید، تنها با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابد.»
2. همسر مهربان و مومن
داشتن همسر خوب و مهربان، خوش اخلاق و با ایمان، از دیگر مواردی است که می‌تواند انسان را به آرامش برساند، اگر همسر انسان، شخصی درستکاری باشد، در همه حوادث و سختی‌های روزگار، در کنارش خواهد بود و با سخنان و اعمال زیبای خود، استرس، غم و غصه، ترس و وحشت و... را از بین می‌برد و انسان را به آرامش می‌رساند، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:
«وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً [روم/21] و از نشانه‌هاى او اینكه، همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید، تا در كنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد
3. خواب منظم در شب
خواب خوب و منظم در شب، از دیگر مواردی است که در ایجاد روحیه آرامش، برای انسان نقش دارد، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:
«وَ جَعَلْنا نَوْمَكُمْ سُباتاً [نباء/9] و خواب شما را، مایه آرامش‌تان قرار دادیم.»
نتیجه
با توجه به مطالبی که ذکر شد، مفهوم آیه 23 سوره حدید که مبتلا شدن به مشکلات ِخدا دادی، مانند سیل، زلزله، مرگ عزیزان و... را، راهی برای قوی شدن انسان و آرامش او، حتی در صورت از دست دادن نعمت‌ها، اشاره داشت، روشن شد؛ چرا که بلاها همانند داروی تلخ یا جراحی کوچکی هستند که سلامتی انسان را تضمین می‌کنند. از طرف دیگر ثروت و مادیات نقشی در ایجاد آرامش برای انسان ندارند، بلکه دل انسان از جنس ملکوت است و با ذکر و یاد الهی، همسر مومن و خواب منظم، آرامش می‌بابد...


__________________________________
پی نوشت‌ها:
[1]. «إنَّ اللّهَ تَبارَکَ وَ تَعالی إذا أحَبَّ عَبداً غَتَّهُ بِالبَلاءِ غَتّاً وَ ثَجَّهُ بِالبَلاءِ ثَجّاً فإذا دَعاهُ قالَ لَبَّیکَ عَبدی لَئِن عَجّلتُ لَکَ ما سَأَلتَ إنّی علی ذلِکَ لَقادرٌ و لَئِنِ ادَّخرتُ لَکَ فَما ادَّخرتُ لَکَ فَهُوَ خَیرٌ لَکَ» مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، چاپ گوناگون، انتشارات اسلامیه، تهران، ج 64، ص 208.
[2]. «المومِنُ لَا یَمضِی عَلَیهِ اربَعُونَ لَیلَه الَا عَرَضَ لَهُ امرُ یَحزُنُهُ یُذَکَرُ بِهِ» همان ص 211.
[3]. «اِنَ فِی الجَنَه مَنزِلَهً لَا یَبلُغُهَا عَبدٌ اِلَا بِالِابتِلَاء فِی جَسَدِهِ.» همان ص 212.

تاریخ : چهارشنبه 29 دی 1395 | 03:34 ب.ظ | نویسنده : گمنام | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic